Zimní období plné mrazivého sucha, ledového deště, sněhu, mrholení a prosolených chodníků, může způsobovat problémy s kůží. Tlapky mohou být popraskané, vysušené nebo nepříjemně svědit. Přinášíme Vám několik tipů, jak takovým problémům předcházet:
- Střídání teplot (mezi teplem domova a venkovním počasím) způsobuje suchou a popraskanou (v lepším případě svědící) kůži. Vždy, když se s mazlíčkem vrátíte domů, vysušte ho do sucha ručníkem, hlavně na tlapkách a mezi prsty.
- Trimujte dlouhosrsté psy, abyste minimalizovali tvorbu ledových krystalů a soli lnoucí k dlouhé srsti.
- Po každé procházce umyjte a vysušte psí tlapky, abyste z nich dostali zmrzlý sníh a sůl. Zkontrolujte také prasklinky a zarudnutí tlapek.
- V zimním období koupejte psa co nejméně. Časté koupání může vymývat přirozené oleje nacházející se v srsti a způsobit popraskání, rudnutí nebo svědění kůže celého těla pokud je vystaveno zimě. Pokud je koupání nezbytné, použijte nějaký hydratační přípravek, který nevysušuje.
- Oblékání psů do svetrů může zabránit negativním vlivům počasí na kůži.
- Psí botičky zabrání bolestivému styku popraskaných tlapek s nasolenými chodníky (ne každý pes je však snese).
- Dobrým pomocníkem v boji s nepříznivým počasím je lékařská vazelína. Před procházkou ji můžeme vmasírovat do polštářků tlapek, abychom zabránili styku se solí, a po procházce použít jako zvláčňující krém (po omytí a vysušení tlapek). Případně je možné koupit.
- Pravidelné vyčesávání psích miláčků nejenom odstraní odumřelé zbytky kůže a srsti, ale také pomáhá s krevní cirkulací a zlepšuje tak celkovou kondici kůže.
- Psi v zimě spalují více energie, aby se udrželi v teple, což může způsobit dehydrataci. V zimě se proto vyplatí krmit psy více než obvykle a dbát na to, aby měli dostatek vody.
Pamatujte, že pokud je počasí nepříjemné vám, je pravděpodobně nepříjemné i vašim psím společníkům. Přejeme Vám příjemný zbytek zimy a doufáme, že Vám jí tyto tipy pomohou zpříjemnit.
Autor: Lenka Chamradová