Plynatost je způsobena zvýšenou tvorbou plynu v žaludku a střevech. A co si budeme povídat, sdílet svůj prostor s mazlíčkem, který má takový problém, jen tak někomu nevoní. Proto se dnes plynatostí budeme zabývat trošku podrobněji.
Jak se to vlastně přihodí?
Důvodů je více. Mezi nejčastější příčiny patří např.:
- změna stravy
- zavedení nových potravin
- zkažené jídlo (všichni známe, jak si někteří psi libují ve zdechlinách malých hlodavců, které objeví na procházce a dalších podobných „mňamkách“)
- špatně natrávená potrava, která způsobí kvašení ve střevech (čímž logicky dojde ke zvýšení produkce plynů)
nevhodný výběr potravin: sója, obilí, mléčné výrobky (Psi a kočky neumí trávit laktózu, takže dávat kočkám kravské mléko není nejlepší nápad.), hrách, fazole nebo velmi tučná a ostrá jídla
rychlé hltání potravy - polykání vzduchu (hltaví jedlíci)
- obezita a málo pohybu
- genetické predispozice - psi s plochým obličejem (mops, lhasa-apso…)
dechové obtíže
Plynatost může být také průvodním jevem dalších závažnějších onemocnění, jako jsou nádorová onemocnění, střevní parazité nebo problémy se slinivkou.
Proto, jestliže Váš pes trpí plynatostí, i když je krmen vhodně, je nutno zvážit vyšetření zažívacího traktu a jeho schopnosti vstřebávat živiny z potravy.
A jaké jsou možnosti “první pomoci”?
- změna jídelníčku (Je možné vyzkoušet jiný typ granulí nebo přejít na konzervy či vařenou stravu. Také je vhodné zařadit dobře stravitelné krmivo a omezit množství přijaté vlákniny a tuku. Samozřejmě je třeba se vyhnout nadýmavým potravinám (viz výše) a také potravinám obsahujících lepek.)
- nekrmit těsně po zvýšené aktivitě
- procházka pomůže rozpohybovat střeva
- odstranit zlozvyky (Většina problému s plynatostí bývá spojena s některými banálními zlozvyky, kterých můžeme psa svou cílevědomostí zanedlouho zbavit sami. U hltavých psů, kteří dostávají krmení 1× za den je možné krmnou dávku rozdělit na dvě a krmit 2× denně, pořídit misku proti hltání nebo pro omezení konkurence ve smečce krmit každého psa v jiné místnosti - pokud tedy máte psů více:))
- umístit misku se žrádlem do vyšší polohy (především u větších plemen)
- zkontrolovat, zda je pes odčervený
- podpora trávení (Pejskovi můžeme pomoci zlepšit trávení přidáním probiotik do krmné dávky. Probiotika příznivě ovlivňují regeneraci trávicích funkcí.)
Pokud se Vám zdá, že problémy přetrvávají nebo se vůbec nelepší, je vhodné navštívit veterináře.
Autor: Lenka Chamradová